Raf Ömrü Analizleri

Eski dönemlerde insanlar, yiyeceklerini (yoğurt, peynir, ekmek, meyve, sebze,…) evlerinde üretirlerdi. Günümüzde ise teknolojinin de gelişmesi ile birlikte yiyecekler hazır olarak satın alınmaktadır. Dünya nüfusunun da hızla artması ile gıda sanayinde üretim miktarı ve ürün çeşitliliği de gün geçtikçe artış göstermektedir. Üretimdeki ve ürün çeşitliliğinde ki artış nedeni ile üretilen gıdaların satılması ve tüketilmesinin günlük ve hızlı olmamasından dolayı raf ömrü süresi tanımı ortaya çıkmıştır.

Paketli bir ürün, tüketici tarafından tüketilebildiği süre zarfında satışa sunulabilir.  Bu süre raf ömrü olarak tanımlanmaktadır. Raf ömrü; gıda ürününün istenilen duyusal, kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve besin değeri özelliklerinin korunabildiği zaman periyodu olarak tanımlanır. Bu süreç içerisinde gıdanın hem güvenlik hem de kalite özelliklerini koruması gerekmektedir.

Raf ömrü süresi ürün satışa sunulmadan önce üretici tarafından belirlenmelidir. Raf ömrü süresi her ürün için farklılık göstermektedir. Peynirler, balıklar, etler, sebze-meyveler, fırıncılık ürünleri, dondurulmuş ürünler için farklı bekleme koşulları ve raf ömrü süreleri belirlenmektedir.

Gıdalarda Raf Ömrünü Etkileyen Faktörler

Gıdaların raf ömrüne etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler; çevresel yani dış faktörler ve gıdanın kendi yapısına ait iç faktörler olarak sınıflandırılabilir. Çevresel faktörlere örnek olarak, sıcaklık, ambalajlama yöntemi, rutubet (nem), oksijen, ışık gibi faktörler sayılabilir.

Raf Ömrü Çalışmaları Ve Yöntemleri

Raf ömrünün tespit edilebilmesi için iki ana yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemler;

Direkt Yöntem: Direkt yöntem klasik metot olarak da anılmaktadır. Gıdanın raf ömrü süresine kadar belli aralıklarla ürünün raf ömrü için belirlenmiş olan analizler yapılarak bozulma süresi tespit edilir. Gıdanın tahmin edilen raf ömrü süresince beklenilmesi gerektiğinden bu metot ile raf ömrünün belirlenmesi uzun sürebilmektedir. Çabuk bozulan ürünler için bu süre önemli değildir. Laboratuvarımızda klasik metot ile raf ömrü çalışmaları yapılmaktadır. (Çabuk bozulmayan konserve, makarna, pirinç, bulgur gibi raf ömrü uzun olan ürünler için klasik metot ile raf ömrünün belirlenmesi uzun sürmesi nedeni ile tercih edilmemektedir.)

İndirekt Yöntem: İkinci metot ise bu süreyi kısaltmak adına geliştirilmiş olan yöntemlerdir. Bunlar, hızlandırılmış raf ömrü çalışmaları, diğeri ise, tahminleyici mikrobiyoloji modelidir.  Direkt ya da indirekt metotlarda ortak olan unsur, gıdanın raf ömrünün belirlenebilmesi için gıdanın raf ömrünü etkileyebilecek, gıdanın yapısının, ambalajının, üretiminin ve depolama koşullarının bilinmesi gerektiğidir.

Güvenli ve kaliteli gıda tüketiminin sağlanması için her ürünün mutlak suretle raf ömrü sürelerinin belirlenmesi ve bu sürelere uygun tüketilmesi insan sağlığı açısından son derece önemli bir konudur.

Laboratuvarımızda Raf Ömrü Yapılan Gıdalar

  • Çipura, levrek, alabalık, sübye, karides, kalamar gibi birçok taze ve donuk su ürünlerinin raf ömrü çalışmaları,
  • Güneş kurusu ya da yarı kurutulmuş domates, biber, patlıcan, kabak gibi birçok kuru sebze ve meyvelerin raf ömrü çalışmaları,
  • Pakette köfte, döner, kavurma ve birçok ısıl işlem görmüş et ve et ürünlerinin raf ömrü çalışmaları,
  • Salam, sosis, sucuk, jambon, pastırma gibi ileri işlem görmüş et ürünlerinin raf ömrü çalışmaları,
  • Pasta, kek ve diğer fırıncılık ve unlu ürünlerin raf ömrü çalışmaları,
  • Baharat ürünlerinin raf ömrü çalışmaları
  • Peynir, ayran, yoğurt gibi birçok süt ve süt ürünlerinin raf ömrü çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Settings

Skins
Transitions
& More

UberMenu 3 is almost here!

This is a preview site for UberMenu 3.

Currently, UberMenu 2 is available for purchase - see the UberMenu 2 Demo.

UberMenu 3 will be a free upgrade for all UberMenu 2 customers - and existing customers currently get early access to version 3 in the Support Forum

Sign up for the SevenSpark Mailing List