Kükürtdioksit ve Sodyum Metabisülfit Analizi

Kükürtleme maddeleri başta meyve ve sebzelerin kurutularak saklanması olmak üzere nişasta, bira, şarap ve su ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kükürtleme maddeleri denince, kükürtdioksit (SO2) ve kullanıldığı şartlar altında kolayca SO2'ye dönüşebilen sodyum meta bisülfit (Na2S2O3) anlaşılmaktadır. Gıdaların doğal yapılarında da kükürt içeren bileşikler vardır. Kükürtleme maddeleri enzimatik ve enzimatik olmayan esmerleşmenin kontrolünde etkili enzim inhibitörü, antioksidan ve indirgen, mikroorganizmaların kontrolünde ise antimikrobiyal madde olarak yarar sağlamaktadırlar. Gıda işlemede kullanılan kimyasal maddelere karşı gelişen tepki çerçevesinde, özellikle fazla kükürdün astımlılar üzerindeki olumsuz etkileri de görüldükten sonra gıdalardaki kükürt dioksit düzeylerinin azaltılması yollarına gidilmektedir.
Laboratuvarımızda kuru meyve, bira, şarap, nişasta ve su ürünlerinde titrimetrik yöntem kullanılarak kükürtdioksit ve sodyum meta bisülfit analizi yapılmaktadır.

Settings

Skins
Transitions
& More

UberMenu 3 is almost here!

This is a preview site for UberMenu 3.

Currently, UberMenu 2 is available for purchase - see the UberMenu 2 Demo.

UberMenu 3 will be a free upgrade for all UberMenu 2 customers - and existing customers currently get early access to version 3 in the Support Forum

Sign up for the SevenSpark Mailing List